Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Küresel ısınma ve yanlış yerleşim sonucunda hayvanların yaşam alanları tehdit altına girmektedir. Her geçen gün gelişen dünya ile birlikte kirlilikte artış gösteriyor. Hayvanların yuvalarına, yaşam alanlarına müdahale ederek onlar için birer ölüm dünyası olmaktadır. Büyük kısmı hayatını kaybederek aramızdan ayrılırken içlerinden birkaçı halen neslini korumakla görevli olmuştur. Gelişemedikleri gibi türünün son canlıları dahi yaşam mücadelesi vermektedir. Doğada belli başlı bir ekosistem vardır. Bunun yerine getirilmesi için bütün hayvanların etkisi olmaktadır.

Dünya Doğayı Koruma Birliği tarafından iki yılda bir kamuoyuna nesli tükenmek olan hayvanlar duyurulmaktadır. Bunlar kırmızı listeye alınarak dünya üzerinde yetişkinlerin sayısı 50’nin altında olduğunu göstermektedir. Günümüzde çok nadir görülen canlılar olacaktır. Yüzlerce hayvan kırmızı listeye alınmasına rağmen her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Bunlar; Panda, Kelaynak, Anadolu Leoparı, Goril, Akdeniz Foku, Kutup Ayısı, Penguenler, Kısa Gagalı yunus, Altın Başlı Langur, Dev Mekong Yayın Balığı, Cross River Gorili, Meksika Yunusu, Pigme Borneo Fili, Smatra Kaplanı, Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.