Sera Etkisinin Nedenleri Nelerdir

Sera etkisinin oluşumu ve dünyaya zararının sebepleri uzaydan gelen ışınları değil de dünyadan yansıyan ışınlardan dolayıdır. Güneş ışınları dünyamıza gelerek yeryüzüne çarpıp tekrar uzaya doğru yansıma gerçekleşir. Dünyamızdan yansıyan ışınlar karbondioksit, metan, su buharı gibi gazların atmosferde bulunmasından dolayı ısınma gerçekleşir. Dünyadan yansıyacak olan ışını engelleyerek çarptığı gazlardan dolayı atmosfer içersinde ısınma oluşur.

Sera etkisinin oluşumunun faktörlerinin başında insanlar vardır. Doğanın tarihi ve zararlı gazların çevreye bırakılması sonucunda sera etkisi ortaya çıkar. Ormanların zarar görmesi atmosferin temizlenmesini önler. Bitki örtüsünün zarar görmesi döngü oluşumuna zarar verir.

Sera etkisi yanlış yapılan tarımın etkisinden dolayı da olur. Çevre tarımdan dolayı zarar gördüğünden dolayı sera etkisi gerçekleşir. Küresel ısınma yüzünden eriyen buzullar ısınan dünya yüzünden sera etkisini görürüz. Kullanılan fosil yakıtlarda atmosfere yayılarak dünyanın ısınmasına neden olur.

One comment

  1. madde madde yazılsaydı daha güzel ve anlaşılır olurdu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir