Suyun Yeryüzünde Dolaşımı İle İlgili Hikaye

Seda, küçük bir kasabada yaşayan küçücük kızmış. Zamanını gezmekle dolaşmakla geçirirmiş. Onun için hayatı haylice önemidir. Her gün dışarıya çıktığında çevresini seyreder. Olanlar olmuş olacakları takip eder. Bir gün bir kenarda göl görmüş muhteşem bir görselliği vardı. Onu büyülediği gibi başına giderek oturup, uzun süre gölü seyretmiş. Bakıp incelediği zaman buraya her gün geleceğine dair söz vermiştir.

Yarın olmuş ve tekrardan oraya gelir. Gördüğü ne olsun göl suyunun biraz daha azaldığını fark etmiştir. Bunu tam anlamıyla fark edince üzülmüştür. Hayal kırıklığı olsa biraz bunları görmek şaşırtıcı oluyordu. Bir gün güneş havalarda daha fazla azalmaya başladığını fark eder. Her geçen gün biraz daha azaldığını fark etmiştir. Bir süre sonra yağmur yağmaya başladı ve göl tekrar suyla dolar. Ertesi gün göle gittiğinde tekrar o su seviyesine ulaşır. Bunu gören seda çok sevinir.

Seda anlar ki; güneşli sıcak havalarda su birikintileri buharlaşır, gökyüzüne yükselir ve orada yoğunlaşarak tekrar yeryüzüne iner. Suyun yeryüzündeki dolaşımı anlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir