Tekerlek Bulunmamış Olsaydı Ne Olurdu

Tekerlek, insanlık tarihinde önemli buluşlarındandır. Bulunduğu ilk zamanlar insanlar ağır yükleri kendi taşımalarına gerek kalmadan araba yaparak hayvanlara çektirmeye başladılar. Günümüze gelene kadar tekerlek sayesinde otomobiller, uçaklar olmazdı.

Günümüzde tekerlekle çalışan bir çok araç olmazdı. Tekerlek beraberinde bir çok sektörü etkilemektedir. Bunların başında tarım alanında kullanılan aletler genellikle tekerlekle olacaktı. İnsan gücüne olan ihtiyacı düşürmüştü ve gerekli olup daha çok masraf olup maliyetler yükselecekti. Belirli noktalar arası yolcuğumuz atlarla olup daha uzun sürede tamamlanmış olacaktı. Uçakların kalkması için hızlanmaya ihtiyaç duyar ve tekerlekler ihtiyacı karşılar. Tekerlekler hayatımızı kolaylaştırarak çeşitli makinelerin kullanımları olmazdı. Gitmek istediğimiz yerlere günlerce gittiğimiz gibi kar ve kışta zar zor ulaşırdık. Ulaşım alanında büyük kayıplar olup ticaret çok sınırlı olurdu. Yüklerin taşınmasında hayvanlar yetersiz kalırdı.

Tekerlek sayesinde insan gücü azaltıp hayvanlar yerine petrol, gaz ile çalışan araçlar geliştirilerek insanların hayatı kolaylaştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.