Tohumun Çevreye Yayılmasının Önemi

Bitkiler gelişerek tohumlarını oluşturduktan sonra yere düşerek çeşitli etmenler tarafından sürüklenip çevreye yayılmaktadır. Bitkinin tohumlarının çevreye yayılması oldukça önemlidir. Bitki türünün devamlılığını sağlamak için tohumlarını bırakır ve yaşamına devam eder. Bitkilerin binlerce yıl önceden günümüze ulaşmasını sağlayan tohumları olmuştur.

Bitki tohumları genelde olduğu yere düşer ve burada kalsaydı eğer devamlı olduğu yerde çıkardı bir gün soyları kururdu. Belirli bir toprak alanı yetersiz olacağından dolayı çeşitli etmenlere ihtiyaç duyarak yayılmasını sağlar.

Bitki tohumlarının yayılmasında etki yaratan etmenler rüzgar, hayvanlar, yağmur, insanlar olup onları alıp başka yerlere götürülmesinde etki yaratmaktadır. Bitki tohumlarının bir kısmı dayanıklı olup toprakla bütünleştiğinde filizlenebilir ama bir kısmı dayanıksız çıkarak çürümeye sebep olur. Ormanlar, bitkilerin oluşumu tohumların çevreye yayılması ile ulaşır. Bir ağaç tohumlarının hepsini dibine bırakmış olsaydı eğer birbirlerine mani olurlardı. Tek bir noktada gelişmiş olacakları da aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.