Trafik Işıklarının Görevi Nedir

Trafik lambaları, trafikte sürücüler ve yayalar için önem teşkil etmektedir. Trafiğin düzenli ve sorunsuz akmasını sağlayan trafik lambalarıdır. Trafik dışında bir çok sorunun çözümünü sağlamaktadır. Kavşaklar ve yollarda kazaların oluşmaması için ışıklara dikkat edilir. Farklı ışıklar sayesinde belli bir düzene ulaşılıyor. Bilgisayar programı sayesinde kırmızı ışık yanarken diğer yolda yeşil ışık yanarak önlemler alınıyor.

Işıkların anlamları
Kırmızı ışık; araçların durması gerektiğine dair bilgi verir. Yayalar ve sürücüler için farklı zamanlarda yanar. Kırmızı ışıkta sürücüler durmalı diğer sürücülere yol hakkı tanıdığı gibi yayalarda karşıdan karşıya geçmelerin beklenir.

Sarı ışık; uyarı olarak yanar. Kısa süre kaldığında dair herkesi bilgilendirerek yayalar karşıdan karşıya geçmemeli, yeşil ışık yananlar için önlem alınması gerektiğini bildirir. Sürücüler sarı ışıkta geçiş yapmamalıdır.

Yeşil ışık; sürücüler için yol hakkı kendilerinde olduğunu gösteren ışıktır. Geçişlerinizi yapabilir karşıdan karşıya geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.