Trafikte Hız Kurallarına Uymanın Önemi

Karayollarında sürücüler için belirli hız kuralları koyulmuştur. Trafik sürücüler ve yayaların kullanımına açılmış yollardır. Trafikte hız kurallarına uyulması kazaların yaşanmasını önler. Sürücülerin hızı trafikte karşılaşabileceği durumlara karşı ayarlanmıştır. Şehir içinde hız sınırları daha düşüktür, yola çıkacak bir çocuğun ölümünü engeller. Sürücüler şehir içi yolculuklarında daha dikkatli olursa kazalarda daha az yaşanır. Fren mesafesi ve hız sınırı hesaplanarak hız sınırları belirlenmektedir.

Kış zamanında yollar don tutabilir, sürücüler don tutmuş yollarda aracın kontrolünü kaybedebileceğinden hız sınırları belirlenir. Hızlı hareket eden bir araç don olan bir yerden geçince sağa sola savrulabilir. Yavaş giden araç ise yoldaki donun farkına vararak daha dikkatli gidebilir. Araçların hızlarının karayolları genel müdürlüğü tarafından belirlenen şekilde olması gerekmektedir. Eğer normal bir araç olması gerektiğinden daha hızlı hareket ediyorsa kazaya davet çıkartır. Trafik kuralları düzenleyici olduğundan dolayı kazalarında önüne geçilmesinde oldukça etkilidir.

Acele bir yere gitmek istediğimizde hız kurallarının hiçe sayılması kazaya yol açar. Kazaların önlenmesi ve ömür boyu pişmanlığın engellenmesi için trafikte hız kurallarına uymalıyız. Bilinçli bir vatandaş olarak hız pişmanlık getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.