Türk Bayrağının Tarihçesi

Türk bayrağı milletimiz için vazgeçilmez değerlerdendir. Tarihçesinde Kosova Savaşı döneminde meydana gelen olaylardan esinlenilmiştir. Askerlerin kanının bir çukur içine dolması, üzerine hilal ve yıldızın yansıması sonucunda Türk bayrağının şekillendiği söylenmiştir. Türk bayrağı Orta Asya’da değerli tarihi bilgilere sahiptir. Türkler Tuğ adı verdikleri bayraklarda hilal, yıldız sembollerini kullanmışlardır.

Osmanlı imparatorluğu döneminden önce Türklerin kullandığı bayraklar hakkında fazla bilgi yoktur. Anadolu Selçuklu hükümdarı olan Gıyaseddin Mesud tarafından Osman Bey’e beyaz renkli sancak gönderilir. O dönemlerde Türk bayrağına esinlenilerek çeşitli sembollerin yer aldığı bayraklar kullanılmıştır.

15. yüzyılda ise al bayrak, Yavuz Sultan Selim döneminde çaldıran Savaş’ında yeşil bayrak. III. Selim döneminde Türk bayrağına benzer renkler ve semboller kullanıldı. Hilal yerinde ama yıldızlar sekiz köşeli olmaktadır. 1842 yılında Abdülmecit tarafından yıldız beş köşeli hale getirildi.

28 Temmuz 1937 yılında Türk Bayrağı Nizamname Kararnamesi değiştirilerek belirli ölçülere sahip olup günümüzdeki halini sahip olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir