Tutumluluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Ak akçe kara gün içindir; Paranızı iyi ve kötü günde saklanması gerekmektedir. Helal kazandığınız parayı yastık altında saklayarak başınıza kötü bir şey geldiğinde onu kullanarak zor geçen günleri daha kolay atlatabilirsiniz.

Ayağını yorganına göre uzat; Hesabınızı kitabınızı bilip aylık kazandığınız paradan fazlasını harcamayın. Ay boyunca ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra masraflarınıza bilerek alışveriş yapınız.

İşten artmaz, dişten artar; İşinizi doğru şekilde yaparak çok çalışmalısınız. Para arttırmak kenarda biriktirmek için yediklerimize dikkat etmemiz gerekir.

Sakla samanı, gelir zamanı; Paranızın hesabını doğru yapmalısınız. Bugün eşyalarımızı doğru şekilde elde tutarak yarın nerede lazım olacağı bilinmez oradan karşılayabiliriz. İlla fazlalık diye atılmasına gerek yok bize lazım olmasa dahi başkasına lazım olur.

Altını saklamak değil, kuruşu saklamak hünerdir; Yüklü bir parayı saklamak kolaydır, önmeli olan kuruşunu saklayarak biriktirip bir şeyler yapmaktır. Kuruş kuruşa hesap yapmak hünerli kişilerin marifetidir.

4 comments

  1. Nisanur özkan

    Okul arası bi yarışma vardı. Benimde tutumlulukla ilgili 20 tane atasözü yazmam gerekiyodu her sınıftan bi öğrenci gelip sunacak ve birinci seçilcekti çok yaradı biz birinci olduk çok sağol

  2. Odevimm içindi thank you

  3. çok iyi yazmışsın sen bi harikasınnn

  4. Elinize sağlık çok güzel olmuş
    😉😃☺💼🎒👝

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.