Usta Çırak İlişkisi Nedir

Kişinin bir konu üzerinde bilgi sahibi olması için en iyi yöntemlerden birisi usta çırak ilişkisi olmuştur. İşin püf noktalarını zaman içinde ustasından öğrenerek kendisini geliştirebilir. İşi görsel ve kolay şekilde öğrenerek kendilerini geliştirmeleri kolaydır. Usta çırağına gerekli alanlarda eğitim vererek yol göstermektedir. Usta çırağına ilk adımda gözlem yaptırıp onların gelişmesinde yardımcı olacaktır.

Usta çırak ilişkisinde dikkat edilmesi püf noktalardan birisi görsel ve uygulamalardır. Kişilerin kendilerini tam anlamıyla geliştirmesi için bunları dikkatli şekilde takip etmelidir. Kendisini işine ve ustasının yaptıklarına vererek gerekli alanlarda becerilerini gösterebilir. Bazen okulunda dahi öğrenemeyeceğiniz püf noktaları ustalık ve çıraklık dönemlerinde öğrenilmesi de mümkündür.

Tarihte usta çırak ilişkisi yaygın olarak kullanılmıştır. Osmanlı devleti döneminde Lonca teşkilatı günümüzde lonca birliği ile kendisini göstermiştir. Üretilen eserler halka tanıtılarak satılırdı. İşi öğrenmek isteyenler en alt basamağı olarak çıraklıktan başlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.