Yahya Kemal Beyatlı Hayatı Kısa

Yahya Kemal Beyatlı 1884 yılında Üsküp’te dünyaya gelen şairlerimizdendir. Eğitimini burada aldıktan sonra İstanbul Vefa lisesinde ortaöğretimini tamamladı. Sultan II. Abdülhamit döneminde yaşayan şairlerimizdendir.Şiirlerinde dönemin muhaliflerine destek vermesinden sonra 1903 yılında Paris’e gider. Burada siyasal bilgiler eğitimi alır. Albert Sorrel adındaki öğretmeninden etkilenerek onun gibi bir hayata sahip olmak ister.

Fransa’da eğitimi 9 yıl sürmüş burada ülkenin önde gelen isimleri ile tanışmıştır. Onların tecrübelerini öğrenerek kendisini Arapça ve Farsça dili üzerinde geliştirdi. Divan şiirlerine merakı olmasıyla çalışmalarına devam etmiştir.

1913 yılında İstanbul’a geri dönüp tarih ve edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Yazılarını ve serlerini gazete dergi gibi matbaa alanlarında yayınlattı. Urfa Milletvekili olarak 1923 yılında mecliste girere aktif siyaset hayatına geçiş yaptı.

1958 yılında yakalandığı hastalıktan dolayı tedavi için Paris’e gitmiştir ama hayatını kaybetti.

Yahya kemal Beyatlı eserlerinin bir kısmı hiç kitaplarda yayınlanmadı. Vefatından sonra Nihad Sami banarlı tarafından eserleri tanıtıldı bunlar;
Kendi Gök Kubbemiz
Eski Şiirin Rüzgarıyla
Rubailer ve Hayyam’ın Rubailerini Türkçe Söyleyiş
Aziz İstanbul
Eğil Dağlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.