Yalıtkan Maddelerin Hayatımızdaki Önemi

Yalıtkan maddelerinin varlığına hayatımızın her alanında ihtiyacımız vardır. Elektriği geçirmeme özelliğine sahip olmaları, günümüzde elektriğe muhtaç bir topluluk olmamızda önemini yükseltiyor. İnsanlar için yalıtkan maddelerin kullanım alanları gereğince ihtiyaçları da yükselmektedir.

Elektriği geçirmeyen bütün maddeler yalıtkandır bunlar; tahta, porselen, plastik, seramik, cam, kağıt, karton gibi maddeler dahil edilebilir.

Yalıtkan maddeler hayatımızın bir çok alanında kullanılmaktadır. Bunların başında elektrik akımının yönü belirlenmesi için oluyor. Bir kablodan nasıl elektrik akımı geçiyorsa bunun güvenliğinin sağlanması için plastik maddelere gerek duyulur. Bu sayede elektrik akımı güvenli şekilde iletilmiştir olur. Çevremizde gördüğümüz bütün elektrikli aletlerde plastik ve yalıtkan maddeler ile kaplı olduğunu görebilirsiniz. Elektrik akımı elektron yüklerinin olduğu noktaya doğru gideceğinden dolayı küçük kablolar dahi yalıtkan maddelerle kaplıdır.

Evimizde prizlerde, kablolarda, düğmeler gibi bir çok elektrikli alet plastikten yapılmıştır. Elektrik akımının iletilmesinde plastik maddeler yalıtkanlık görevi yaparak koruma sağlıyor.

One comment

  1. Çok teşekkürler 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.