Yardım Kuruluşlarının Amaçları

Çevremizde hizmet veren çeşitli yardımlaşma ve dayanışma adı altında kurulmuş kuruluşlar bulunmaktadır. Gönüllü ve ücretli olarak kendi hizmetlerini sunmaktadır. Yardım kuruluşları bir çok alanda hizmet vererek ihtiyaçları giderektedir. İnsanların haklarını, kimsesiz çocukları, muhtaç olanları, özgürlüler, doğal afet mağdurları, depremzedeler gibi çeşitli olaylara maruz kalmış kişilere el uzatılmaktadır. Yardım kuruluşları faaliyetlerini yürüterek insanlara yardımcı olmaktadır. Maddi ve manevi bakımdan insanlara yol gösterdikleri gibi yardımlaşma ve dayanışma adı altında hizmet vermektedir. Ülkemizde kurulu olan bir çok yardım kuruluşları görevlerini yerine getirmektedir.

Türkiye Deprem Vakfı: Deprem öncesi ve sonrasında alınacak önlemler adı altında eğitim vermektedir. Depreme karşı korunacak yerler ayarlayarak insanların mağdur olmalarını engellemeye çalışmaktadır. Deprem konulu çalışma programları ile konferans, bilimsel çalışma ve depreme dayanıklı binalar üzerinde çalışmalar yaparak destek vermektedir.

Arama Kurtarma Derneği (AKUT): Dağ ve doğada mahsur kalan kaza zedeler ve dağcıları kurtarmak üzere kurulmuş olan yardım kuruluşudur. Deprem, sel, doğal afetler gibi durumlarda AKUT ekiplerinin yardımı ile bir çok insan kurtulmaktadır. Çalışmalara gönüllülük esası ile katılarak can kaybı en az seviyeye indirilmektedir. Profesyonel dağcılardan oluşup kullandıkları malzemeler gelişmiş teknolojinin parçalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.