Yeşilay Haftası İle İlgili Yazı

Ülkemizde 5 Mart 1920 yılından itibaren bağımlılıklarla mücadele eden sivil toplum kuruluşu Yeşilay, bu yılda Yeşilay Haftası bünyesinde düzenleyeceği etkinlikle mücadelesini arttıracak. Her yıl 1 – 7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası bu yılda okullarda düzenleyeceği etkinliklerle öğrencileri alkollü içecek, bağımlılık yapan maddelerin zararları hakkında bilinçlendirecek.

Dünya genelinde zararlı maddelere bağımlılık hızla yayılmakta. Ülkemizde bağımlılık yapan zararlı maddelere karşı mücadele veren sivil toplum kuruluşu Yeşilay’dır. Derneğin sembolü yeşil arka planın üzerinde beyaz ay bulunur. Toplumda bağımlılık yapan maddelerin zararlarını anlatmak ve kullanımını azaltmak için mücadele eder. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanımını önlemek için devlet ile işbirliği yaparak hareket etmektedir. Eğitim kurumlarında öğrencilerin bağımlılık yapan maddelerin zararlarını anlamaları için mücadele ederler.

Bizimde üzerimize düşen görev zararlı maddelerin vereceği zararlar konusunda insanları bilinçlendirmektir. Bilinçsiz insan bir iki kere deneme ile alışırken bağımlı durumuna düşmekte. Zararlarını bilen insanlar bu tür alışkanlıklardan uzaklaşarak sağlık uzun ömürlü yaşarlar. Yeşilay’ı destekleyerek zararlı alışkanlıklarla mücadele etmemiz mümkündür. Bağış yapabilir veya bünyesinde gönüllü olarak çalışarak kutsal mücadelenin parçası olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.