Yurdumuzda Bulunan Sosyal Yardım Kurumları Nelerdir

Ülkemizde çeşitli sosyal yardım kurumları bulunarak ücretsiz şekilde hizmet vermektedir. Görev alanları birbirlerinden farklı olabiliyor. Sosyal yardım kurumu olup ülkemizin önemli manevi değerlerindendir. Hizmet alanları geniş olmakla beraber kendilerini geliştirmişlerdir.

Kızılay
11 Haziran 1868 yılında İstanbul’da kurulmuş olan sosyal yardım kurumudur. 1935 yılına kadar değişik isimler almıştır. En son olarak kurumun ismi Atatürk tarafından değiştirilerek Kızılay adı verilmiştir. Savaşta, doğal afetlerde, muhtaç olunduğunda, kan ihtiyacında çalışmalar yaparak yardımcı olur.

Yeşilay
1920 yılında kurularak zararlı alışkanlıklara karşı mücadele başlatan sosyal yardım kurumudur. Gençlerin bağımlılıklardan uzak durulması sağlandı. Uyuşturucu gibi zararlı maddelere karşı halkı bilinçlendirerek onları korumaya çalışmaktadır.

Milli Eğitim Vakfı
Ülkemizin kalkınması adına eğitim görmek isteyen öğrencilere eğitim hakkı tanımaktadır. Yurdumuzda yaşayan vatandaşlarımızın iyi eğitimli olmaları için çalışmalar yapmaktadırlar. Büyük yatırımlar gerektiren çalışmalar oldukça önemlidir.

Çocuk Sevenler Derneği
Çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları gibi kurumlarda barınan çocuklara yardımcı olmak. Çocuklara destek sağlayarak onlara yol göstermek. Çevresinde dönemeyen öğrenimleri başarı ile sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir