Amerika’nın Başkenti Neresi

Amerika’nın Başkenti Hakkında Bilgi, Abd Başkenti

Dünya devletlerinden olan Amerika Birleşmiş Devletinin başkenti Washington D.C.’tir. D.C’nin açılımı District of Columbia (Kolombiya Bölgesi) olarak geçer. ABD merkezi olarak kabul edilir Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi, Dünya ülkelerinin büyük elçilikleri burada yer alıp merkezi noktası olarak kabul ediliyor.

ABD’nin başkenti olup özel sınırları içersinde dahil edilmesiyle D.C. statüsüne sahip olmuştur. Bölgenin diğer eyaletlerden daha farklı olup bu farklılıkları eyaletin belediye başkanı olmasına rağmen valisi yoktur. Kongre üyeleri bulunur oy hakları yoktur. Bölgeyi temsil eden senatör bulunmaz. Dünya üzerinde ayrıcalıklara sahip olan Washington D.C. eşi benzeri yoktur. Bölgede yaşayan insanların hakları dahi farklıdır 1961 yılında oy hakları yoktu sonradan tanınmıştır.

İsmini ABD ilk başkanı olan George Washington’dan almaktadır. 2010 yılının nüfus sayımına göre 5.58 milyon kişi yaşamaktadır. Siyasi olarak ABD tümünün yönetimi bu noktalardan sağlanmıştır. Gelişmiş olduğu gibi müzeler ve hayvanat bahçeleri burada yer alır. Dünyanın önde gelen gazetelerinden Washington Post burada hizmet verir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*