Bakteri Nedir

Bakteri Nedir, Bakterileri Hakkında Bilgi

Tek hücreli canlılar sınıfına dahil olan bakteriler ayrı bir canlı kategorisine ayrılır. Bakteriler çeşitli olarak bulunduğu yerler doğa, hava, toprak, su, bitki, hayvan ve insanlarda çok miktarda bulunur. Bakteriler çekirdeksiz hali ile 1-6 milyon mikron büyüklükle görülebilen küçük canlılardır. Gözle görülmesi imkansız olup laboratuar ortamında mikroskoplarla incelenebilir.

Hastalık yaptıkları gibi aynı zamanda yararlı bakterilerde bulunur. Yaptıkları ile birlikte sağlığımızı korumamıza ve hareketlerimize koruma sağlar. Genel olarak hastalık yapanlar maya, çürütücü, azot bakteriler olur. Yüksek derece sıcaklıkta ve basıncın olduğu ortamlarda yaşamlarına devam ederler. Ölü organizmaların bozulmasını sağlayıp çürütür maddelerin organizmaları tarafınca kullanılır hale getirilir. Bakteri çeşitlilikleri oldukça fazladır bunlar için 100 den fazla olduğu belirtiliyor.

Kendi arasında üç sınıfa ayrılırlar bunlar Koküsler( cocci), basiller(bacillus) ve spiraller( spirillum). Vücudumuzda bulunan bakteri sayısı hücrelerimizin on katından daha fazladır. Solunum yolu ve derimizde bunan çeşitli bakteriler vardır. Bağışıklık sistemimiz tarafından etkisiz halde olsalar dahi vücudumuzda bulunur. Çeşitli hastalıklara patojen ve enfeksiyöz hastalıkların sebebidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*