Cumhuriyetin İlan Edilmesinin Nedenleri Nelerdir

Cumhuriyet Neden İlan Edildi, Yönetim Şekli Olarak Cumhuriyet Neden Seçildi

Cumhuriyetin ilanı belli başlı sebeplerden dolayı ortaya çıkarak kabul görmüştür. Sorunların aşılması ve egemenliğin tamamen sağlanması için gerekli görüldü. Türk milleti için en uygun yönetim biçimi görüldü. Halkın kendi iradesi ile birlikte ülkesini yöneterek hakimiyet sağlamaları etkili olmuştur. Atatürk ileriyi görüşlü birisi olduğundan dolayı en uygun kararı alarak Cumhuriyetin İlanını sağlamıştır. Cumhuriyetin ilan edilmesini sıralayacak olursak:

Milli egemenliğe en uygun yönetim biçimi Cumhuriyet olduğu ön görülmüştür.
Meclis hükümetinin istifası sonucunda yeni bir hükümet ve yönetimde meclis hükümet yönetiminin yeterince kadar hızlı olmayacağından dolayı farklı bir yol arayışına girilmiştir. Krizi ortadan kaldırılması için kabine hükümetine geçilmesi gerekli olduğu düşünüldü. Bu sisteme en yakın yönetim biçimi Cumhuriyetin ilanı ile gerçekleşecekti ve kabul gördü.
Saltanatın kaldırılması ile devlet başkanlığı rejimi ortaya çıkmasına yönelik Cumhuriyet yönetimi çözüm getirmiştir. 29 Ekim 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından Cumhuriyet edilerek Türk milletine armağan edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir