Bilim Özgürlüğü Nedir

Bilimin kendisi geliştirmesi ve devam ettirebilmesi için özgür düşünce yapısına sahip olması gerekir. Bilimsel açıdan devamlılığın sağlanması için özgürlük kısıtlanmamalı. Bilim ve teknik olmazsa olmazları arasındadır. Bilim insanların merak ettikleri soruların cevabını ulaştırarak açıklığa kavuşturmaktadır. Bilim en çok sağlık alanında insanlara yol göstermektedir.

Bilim özgürlüğü, bilimin tarafsız ve baskı altında olmadan bilimsel araştırmalarını sağlıklı olarak devam ettirebilmesidir. Bir kişi ya da gruplar tarafından baskı altında kalmaması için devlet tarafından bilim özgürlüğü sağlanır. Bilim hiçbir düşünce ve amacın altına girmeden çalışmalarını yürütür. Birilerinin isteği sonucuna göre değil insanlığa hizmet için çalışmalar yapmakta. Bilim özgür olmalı ve baskı altında tutulmamalıdır.

Düşünce özgürlüğü teminat altına alınarak bilimin gelişmesi sağlanmıştır. İnsanlar özgür düşünce yapısıyla geliştirme ve araştırma alanında önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bilimin özgürlüğü insanlığın özgürlüğüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.