Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var Atasözünün Anlamı

İnsanlar bazen tek başına bazı sorunların üstesinden gelemeyebilir. Yalnız ve zorda olduğumuz zamanlar yükü tek başımıza üstlenemeyeceğimizden dolayı başka insanların yardımına ihtiyaç duyarız. Birlikte yapacağımız işler hayatımızı kolaylaştıracaktır. İşleri tek başımıza yapamadığımız zamanlar olacaktır elbette. Özellikle işlerimiz güçlerimiz ağırsa o zaman iş birliğine gereksinim duyarız.

Kişi bir işi tek başına yaparken daha uzun sürdüğü gibi yorulur. Birlikte birisini bularak işini yapması durumunda daha kısa ve yorgunluk az olur. İnsanlar birbirlerine yardım ederek işlerin kolay şekilde yapılması sağlanabilir. Buzdolabını nasıl tek başımıza taşıyamıyorsak bir başkasına ihtiyaç duyarız. Başka insanlar tarafından alınacak yardımlar sayesinde işlerimizi hızlı şekilde bitirebiliriz.

Gücümüz bir yere kadar yeter ama başka birisi olması durumunda daha etkili olacaktır. Türk toplumunda yardımlaşma önemli değere sahip olduğundan dolayı birbirlerimize yardım ederiz. Komşuluk ve memleketli ilişkilerinde yardımlaşma daha çok görülür.

One comment

  1. çok guzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir