Cadı Nedir

Cadı kavramı ortaçağ döneminde ortaya çıkmış olup insanları lanetlemesi ile bilinmektedir.Şamanizm dinin bir parçası olup bir çok inanışlar doğrultusunda var olmuştur.Bir çok kültür ve dinin parçası olarak hayatımızda var olmaktadır. Cadılar bilindiği üzere iki cins olup kadınlar erkek ve kadınlar olarak iki cinsiyettedirler.Cadılar daha çok büyüler ile uğraşan ve kötülük yapan insanlara denilmektedir.Karanlıktan gelen kötülük doğrultusunda hareketlerini sürdürmektedir.

Cadılık büyük bir doğa üstü güçlere sahip olan ama gücünü kötülük ile yönlendiren kişilerdir.İyilik değil karanlık işler insanlara kötülük yapmaktadır.Nadi olsa da iyi cadılarda var olduğundan ikiye ayrılır iyi ve kötü cadılar olarak.Daha çok kötülük yapan cadılar ile ilgili bilgiler ve bunun etkisinde kalınan filmler yapılmıştır.İnsanoğlu cadıları daha çok kötü tanımak süretiyle uzak durmayı tercih etmiştir.

17.Yüzyılda cadılar tehlikeli olarak bilindiğinden kontrol altına alınmak istemiştir.Bunun neticesinde büyü ve kötülük yapan bir çok insancadı olduğu gerekçesi ile yakılarak öldürülmüşlerdir.Cadı denildiğinde oldukça kötü görünüşlü ve kötülük yapacak diye düşünülerek insanlar yaşamlarında direk olarak atmıştırlar.Cadıların hiç bir zaman doğa üstü güçlerini iyilik için yaptığı görülmemiştir.

Büyü ile ülkemizde de doğa güçlere sahip insanlar olmaktadır.Cadı olarak adlandırdıklarımız kötü büyü yapan insanlar olmaktadır. Bu doğa üstü güçler genel olarak anneden kıza geçen karanlık güçler olmaktadır. Büyü daima insanların hayatlarını doğrudan etkilemiştir. Bir çok büyü olmadığına inansa da büyü aslında var olan bir şeydir.
Bilinen en büyük büyüler ise voodoo, macumba, büyücülük ve şifacılık olmaktadır. Bunlardan tamamen insan icadı olan mistik güçler olmaktadır.İnanılması güç olan doğa üstü güçlü sahip olan insanlardır.Cadılık yaygın olan bir şey değil ki sonuçta kimsede çıkıp ben cadıyım diye dolaşmaz.Karanlık işler olduğunu hatırlatır herkesin göreceği kötülüğüne veya iyiliğine karar verilebilecek bir şey değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.