Deniz Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapmalıyız

Denizlerde oluşan kirlilik dünyamızın da kirlenmesine neden oluyor. Denizler ulaşım alanında yoğun olarak kullanılıyor. Deniz taşıtlarından bırakılan pislik denizlerin dibine çökerek her geçen gün artıyor. Denizlerdeki canlı türlerinin yaşaması için denizlerin temiz tutulması gerekiyor. Petrol taşıyan gemilerin batması veya sızıntı oluşması sonucunda bir çok canlı türü o bölgede ölümle karşı karşıya kalıyor.

Peki deniz kirliliği nasıl önlenir?

İlk önce denizlerde yaşayan canlıların belirlenmesi gerekir. Deniz canlıları hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Olumlu ve olumsuz yönde etkilese dahi belli bir ekosistemin dengelenmesini sağlar. Denizlerde yapılan olumsuzluklar yaşayan milyonlarca canlının zarar görmesine de neden olabilir.

Deniz kirliliği bir çok türde ulaşabilir. Çöplerin atılması, atıkların bırakılması insan yaşamını olumsuz etkiler. Kanalizasyon suları dahi denizlere akıtılarak suyun değerlerinin değişmesine neden olabiliyor. Denizlerdeki canlılar insanlar için tehdit oluşturmuyor ama gereklidir.

Öncelikle denizlerimizi temiz tutmalıyız. Kimyasallar ve atıkların denizlere değil arıtma tesislerine gönderilmelidir. Yük gemileri atıklarını muhafaza ederek çöp olarak belirlenen alanlara göndermeleri gerekir.

4 comments

  1. güzel

  2. Kısa olsa daha iyi

  3. Bütün konuları özet geçiyor.

  4. çook güzel bütün araştırmalarımı burdan yapıyorum bu siteyi yapanların ellerine saalık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir