Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir

Tarihimizin önemli şair ve yazarlardan birisidir. Cahit Sıtkı Tarancı 4 Ekim 1910 Diyarbakır – 13 Ekim 1956 Viyana’da vefat etmiştir. Eserleri ve Cumhuriyet döneminin şairlerinden olması ile ün kazanmıştır.

Diyarbakır’da dünyaya geldi. Burada zengin ve ticaretle uğraşan kök Pirinçcizadeler ailesinin ferdi olup babası Bekir Sıtkı Bey, annesi Arife hanım’dır. Asıl adı Hüseyin Cahit Sıtkı Tarancı’dır. Soyadı kanunu çıkması ile soyadını değiştirerek Tarancı soyadını almıştır.

Eğitim hayatı için Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi’ne gönderildi. Lise eğitimi için Galatasaray Lisesi’ne geçti. Fransızcayı anadili gibi öğrenmiştir. Şair olma yolunda ilk şiirlerini lise yıllarında yazmıştır. 1931 Mülkiye Mektebi’nden ikinci senenin sonunda atılması ile Yüksek Ticaret Okulu’na girdi. Memuriyet sınavını kazanarak Sümerbank’ta çalışmaya başladı. Çalışma hayatını Cumhuriyet gazetesinde devam ettirdi. Üniversite eğitimini tamamlamak için Paris’e gönderildi. Eğitim alırken Oktay Rıfat ile tanışır. Paris’te yaşanan savaştan dolayı Türkiye’ye geri döndü. 4 Temmuz 1951 yılında evlendi. Şiirlerini ve eserlerini yazmaya devam etti. 1953 yılında krizden dolayı felç geçirdi. Diyarbakır’da baba evine bakılırken 1956 yılında vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.