Çamaşır Makinesini Kim İcat Etti

Çamaşır Makinesinin İcadı, Çamaşır Makinesi Ne Zaman İcat Edildi

Evlerin en temel ihtiyaçlarından birisi olan çamaşır makineleri kirlilerin temizlenmesinde yardımcı oluyor. Eski zamanlarda annelerimiz ablalarımız leğenler içinde çamaşır yıkamaktaydı. Zorlu dönmeler bitti artık her evde nerdeyse bir tane çamaşır makinesi olduğunu görüyoruz. İlk zamanlar zenginlerin evinde bulunan makineler bugün herkesin evinde olduğu görülüyor.

Çamaşır makinesinin icadı 1908 yılında yapıldı. İcat eden Alva John Fisher olup makinenin içine yerleştirdiği tambura kirli çamaşırlar ve deterjanlar koyularak dönmesini sağlıyordu. Elektrik ile birlikte dönmeye başlayan çamaşır makinesi hızıyla suyu karıştırıp çamaşırlarda bulunan lekeleri çıkartıyordu.

Kurutucu özelliği olan çamaşır makinesinin icadı ise 1924 yılında ortaya çıkmıştır. İcadını yapan kim olduğu bilinmediği gibi her geçen gün makineler ek olarak geliştirildi. Gelişen makineler sayesinde insanların ev işlerinde kolaylık getirmiştir. 1900’lü yıllar içinde bir çok makine geliştiği dönem olarak kabul edilir. Sanayinin gelişmesi üreticilerin makineler üzerinde yeni yenilikler katmasına imkan sağlamıştır. Bunlar televizyon, bilgisayar, telefon, bulaşık makinesi, kurutma makinesi gibi bir çok örnekle çoğaltılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir