Dayanışma Nedir Kısaca

İnsanlar yalnız yaşayamayan toplumsal varlıklardır. Birlik beraberlik içerisinde yaşayan insanlar birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Zor işlerin üstesinden gelmek için birlikte iş yapmayı öğrenmişlerdir. Dayanışma göstererek birbirlerine olan sevgi ve saygı bağları gelişmiştir. Dayanışma gösteren toplumlar hızla gelişerek büyürler. Atalarımız dayanışma için “bir elin nesi var, iki elin sesi var” diyerek, birlik ve beraberliğin toplumsal açıdan önemini vurgulamışlardır.

Toplumsal alanda dayanışmanın sağlanması ulusun zor durumda kaldığı dönemlerde birlik ve beraberliği sağlar. Kurtuluş Savaşı döneminde toplumsal dayanışma gösterilerek ülke düşman işgalinden kurtulmuştur.

Toplumsal dayanışma ortak düşünce, duygu ve çalışmalar sonucunda ortaya çıkar. Toplumun kurum ve kuruluşları ortak değerler altında birleşir. Birlikte hareket etmeye sağlar. İyi bir yaşam için gerekli olan dayanışmadır. Ülkenin iç ve dış tehditlere karşı korunması için toplumsal dayanışma gereklidir. Ülkemizin içinde bulunduğu tehlikelerden kurtulması için çalışılması gerekmektedir. Dayanışmaya en iyi örnek Kurtuluş Savaşımızdır. Yaşanan zorluklara rağmen Türk milleti dayanışma göstererek ülkenin refaha huzura kavuşmasını sağladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.