Depremin Şiddeti Hangi Alet İle Ölçülür

Depremin Şiddetini Ölçen Alet, Deprem Neyle Ölçülür

Deprem hepimizin karşılaştığı doğa felaketlerinden birisi olup yıkıcı bir etkiye sahiptir. Ülkemizde meydana gelen depremlerden örnek verecek olursak 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi olurdu. Depremin gücünü ölçmek için kullanılan alete Sismometre denir. Depremi inceleyen bilim dallarından birisi olup Sismoloji adını almıştır.

Depremin ölçülmesi için kullanılan magnitüd ölçeği eskiden ismi Richter ölçeği olarak bilinirdi.. Sarsıntıların oranına ve merkezi noktasının tespit edilmesine yararlanılmaktadır. Depremler sarsıntılarına göre bölgesel olarak etki yaratır 3 ve altındakiler hissedilmez can kaybı olmazken 7 ve üstünde depremler büyük can kayıplarına sebep olabiliyor.

Deprem ile tanışmanız küçükken başınıza gelmeden öğrenemezsiniz. Öğrenmek istiyorsanız depreme karşı tedbir almalı ve hayatınızı koruma altına almalısınız. Deprem sigortası ülkemizde sorunlu hale getirildi ve şiddeti yüksek olsa dahi zarar gören evinizin bedeli ödenir. Evlerin gerekli deprem önlemleri alınarak yapılması durumunda yüksek şiddetli depremlerden dahi zarar görmeden atlatabiliyor. Günümüzde depreme dayanıklık testi yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Can sağlığınız için mutlaka kontrollerden geçirmelisiniz fay hattının üstünde bir yerdeyseniz o zaman olmazsa olmazlarınızın arasında koyarsanız hayatınız kurtulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir