Doğal Anıt Nedir Kısaca

Doğada kendiliğinden iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, rüzgar, yağmurun etkisiyle ortaya çıkan kendine özgü yapılardır. Belli doğal faaliyetler sonucunda doğal anıtları görmemiz kaçınılmazdır.

Doğa olayları sonucunda meydana gelen doğal anıtlar çeşitli fiziksel etkiler sonucunda oluşmuştur. Dünyada nadir görünen ve o yere özgü olan anıtlardır. Örneğin ülkemizde peri bacaları yüzlerce yıl boyunca rüzgarın, yağmurun ve karın etkisiyle günümüzdeki halini almıştır. Doğal anıtlara baktığımızda kültürümüzün önemli parçaları olduğunu görmekteyiz.

Doğal anıtlar, uzun yıllar boyunca doğal faaliyetlerin sonucunda kendiliğinden oluşan yerlere denir. Ülkemizde bir çok doğal anıt yer almaktadır. Kapadokya coğrafyasında volkanik dağların oluşumları ile görülebilir. Ülkemizde yeraltı su kaynaklarının olması doğal anıtları oluşturmuştur. Pamukkale travertenleri bunlardan biridir.

İklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri, coğrafi özellikler bir araya gelerek uzun bir zaman içerisinde doğal anıtlar meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.