Ekolojik Dengenin Bozulmasının Nedenleri Kısaca

Canlıların dengesini bozan en önemli etkenlerin başında enerji ihtiyacının karşılanması için kullanılan nükleer santraller gelmektedir. Kullanılan santrallerde radyasyon oranı fazla olması, olabilecek kazalar sonucunda kanserli canlılar doğada yayılarak tüm canlıları olumsuz şekilde etkiler. Nükleer santrallerin atık maddeleri yüzlerce yıl ortadan kalkmadan canlı yaşamına etki yaratabilir. Sorun olarak ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı dikkat edilmelidir. Santrallerden yayılan zararlı maddeler bütün canlı yaşamına etki yaratır. Soba, kalorifer sistemleri canlıların yaşamlarına olumsuz izler bırakır. Dünyanın dengesini olumsuz etkilediği gibi yaşam alanlarına zarar verir.

Baca dumanlarından çevreye yayılan gazlar zaman içinde atmosfere zarar vererek sera etkisini tetikler. Dünyamız normalden çok daha hızlı ısınması dengenin bozulmasına sebep olur. Bugün sera etkisinden dünyadaki ısı değerleri normalin üstündedir. Buzullarda erime meydana gelerek o noktalarda ekolojik dengenin etkilendiği görülür. Canlıların kendi yaşamlarının bozulması tüm canlıları etkiler.

Filtre kullanılmayan fabrikalardan yayılan gazlar zaman içinde asit yağmuru şekilde yeryüzüne inmesi doğayı da olumsuz etkiliyor. Güneşten gelen zararlı ışınlar canlıları etkileyerek yaşam alanlarına zarar veriyor. Sera etkisi tamamıyla canları etki eder. Ekolojik dengenin bozulmasına sebep olurlar. Biriken gazlar asit yağmurları olarak yeryüzüne zarar vermektedir.

One comment

  1. harika bir bigi eleştirmiyeceğim çünkü bu bilgi çok işime yaradı diğer sitedekiler çok saçma sağolun hazırlayanın ellerine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.