Fizikle Teknoloji Arasındaki İlişki Nedir

Fizik ve teknolojinin varlığı hayatımızın her alanında birbirlerini tamamlıyor. Fizik olmadan teknoloji olmadığı gibi teknoloji olmadan da fizik gerçekleşmez. İki kavramı birbirlerine ilişkilendirebiliriz. Elektronik aletlerinden ulaşım araçlarına kadar her şeyde teknoloji ve fizik bilgileri birleştiriliyor. Fiziğin varlığı olmadığı düşünülerek araçlar üretilemez. Fizik kuralları doğrultusunda faydalanan teknoloji kendi üretimlerini geliştirerek bunlara uyum sağlar. Fizikte teknoloji en gelişmiş haldir.

Hayatımızda hareketler, aldığımız nefes, küresel ısınma, çevre kirliliği, harcadığımız enerji, bilgisayar, cep telefonu, araçlar her şey fiziğin temel kuralları içersinde var olmuştur. Fizik kuralları içersinde teknoloji kendisini geliştirebilir. Telefonlar için iletişimi sağlayan uydular dünyamızın çevresinde dolaşımını fizik kurallarını takiben yapar.

Fizik kurallarını yok sayarak yapılacak olan teknolojik ürün işlevlerini tam anlamıyla yerine getiremez. Yer çekimi olmadığını varsayarak arabaların yavaşlama ve fren sistemleri oldukça kötü olurdu. Teknolojinin varlığı için mutlaka fiziği bilinmesi gerektiğini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir