Hititler Hakkında Bilgiler Nelerdir

Hititler Tarihi Hakkında Bilgi, Hititlerin Başkenti Hakkında Önemli Bilgiler

Hititler M.Ö. 2000 yıllarda yaşayan devlettir. Anadolu topraklarında kurulup burada yaşamlarına devam etmiştir. Başkentleri Hattuşaş olarak tarihe geçmiştir. Çorum yakınlarında olup bugün Boğazköy’dür. Hititler gelişim sağlayarak Suriye bölgesini ele geçirip Mısırlılarla amansız savaşlara giren devlettir. Savaşın oluşu iki tarafı da haylice zorlamıştır. Savaşların son bulması Kadeş Antlaşması ile birlikte olmuştur. M.Ö. 1280 yılında imzalanan antlaşma iki devlet arasında barışı simgelemiştir. Hititlilerin yok olması yaptığı Kadeş antlaşmasından 80 yıl sonra M.Ö. 1200 yılında Frigyalılar tarafından yok edildiler.

Dinleri
Tarihte organize devlet olarak hüküm sürmüştür. Merkezleri Anadolu bölgesi Boğazköy olup buradan yönetildiler. Hititlilerin dinleri ise çok tanrılı din olup tanrılar ailesine dahil olmuşlardır. Bir çok tanrıları olup bunlara tapmışlardır. Tanrıları insanlar gibi olup yemek yediklerine ve içtiklerine kararlar vermişlerdir. Hitit metinlerinde tanrılar ve insanlar arasındaki ilişki bey hizmetçi ilişkisine benzetildi.

Dilleri
Hititler tarihteki en eski dili kullandıkları biliniyor Hint-Avrupa dilidir. Hint İmparatorluğu dışında Luvian ve Pala dillerine hakimdir. Luvca dilinin dini konular üzerinde etkisi büyüktür. Bu diller Hititçe kelime haznesi bakımından oldukça gelişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir