Hz. Ebubekir Kimdir

Hz Muhammed ile Hz Ebubekir’in akrabalık dereceleri merak edilir. Hz. Muhammed’in eşi olan Hz. Aişe’nin babası Hz. Ebubekir’dir. Yani Hz. Ebubekir, Hz. Muhammed’in kayınpederidir. Hz. Ebubekir Ümmü Rüman olan eşinden dört çocuk sahibi olmuştur. Hz. Ebubekir’in çocuklarının adı Aişe, Esma, Abdullah, Abdurrahmandır.

Hz. Muhammed Hz Ebubekir’e çok güvenirdi. Hasta olduğunda namaz kılamadığı zamanlarda Hz. Ebubekir’i vekil seçerdi ve ona namaz kıldırtırdı. Hicret zamanında Hz Ebubekir’le Sevr mağarasında üç gün kalmışlardı. Mağaraya ilk giren ve mağarayı kontrol eden kişi Hz. Ebubekir’di.

Hz. Ebubekir ilk halifemizdir. İki sene üç ay kadar bir süre halifelik yapmıştır. Halifelik zamanında Kuran ayetlerinin toplanasını sağladı. Halifelik zamanında iki fetih de gerçekleştirmiştir. Hz. Ebubekir halifelik zamanında İran ve Filistin’e fetih yapılmıştır. Hz. Ebubekir kararlı ama merhametli bir halifelik felsefesini tercih etmiştir.

Hz. Ebubekir beyaz yüzlü, zayıf bir insandı. Güzel huylu, merhametli, Kuranın gerektirdiği gibi yaşamaya çalışan bir insandı. Hz. Ebubekir Medine’ de yakalandığı bir hastalıktan dolayı vefat etmiştir. Yatağa düştüğünde halifeliğe Hz. Ömer’in gelmesini istedi. Atmış üç yaşında hayata gözlerini yumdu. Hz. Muhammed’im omuz hizasına gömüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir