İktisat Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Meslek seçimine doğru giderken üniversite sınavına hazırlanan ve iktisat bölümünü seçecek adaylara mesleğin gerektirdiği taban puan, geleceği hakkında ve genel bilgileri sizlere sunacağız.

Tükenebilir kaynakların, insan ihtiyacının karşılaması, kaynakların arttırılması, üretilen mal ve hizmetlerin paylaşımı gibi konularda eğitim ve araştırma yapılmaktadır. Çeşitli alanlarda mal ve hizmetlerin paylaşımına dair bilgiler sunulur insanlara aktarılır. Tükenebilir kaynakların en etkin şekilde kullanılarak insanlığa fayda sağlaması hedeflenmektedir. Üretilen mal ve hizmetin tüketicilere ulaştırılarak doğru şekilde kullanımı gereklidir.

Bu alanda öğrenim isteyenlerin akademik eğitimin yanı sıra, sayısal düşünme yeteneğine sahip olması da beklenir. Başarılı olmak için araştırma, inceleme, yönetim ve idari haklara sahip olmalıdır. Yaratıcılık bu alanın başarılarından sadece biri olmaktadır.

Bölüm mezunları iktisatçı olarak işe başlayabilir. Çalıştıkları kurumda hammadde ve insan gücünü en doğru şekilde kullanımına dair çalışmalar yapar. Mezun olan kişiler geniş çalışma alanlarına sahip olabilir. Bunların başında bankalar ile eğitim ve araştırma kurumları gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.