İlk Vahyin Oku Emriyle Başlaması İslam Dininin Hangi Özelliğini Göstermektedir

Peygamber efendimize ilk vahiy Hıra dağında 610 senesinde gelmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v) okuma bilmezken gelen vahyin oku emri ile başladığı bilinmektedir.

İslam dinin ilk emri “oku” olmuştur. Hıra dağında gelen vahyi alan Hz. Muhammed (s.a.v) “oku” emrini almıştır. İlk vahiyde anlatılmak istenilen insanların okumaya ve eğitime önem vermesidir. Medine zamanında Mescidi Nebi adında mescit kurularak insanlara eğitim verilmeye başlanmıştır. Okumak ve öğrenmek insanı cahillikten kurtularak geleceğe hazırlamaktadır. İslam dininde de anlatıldığı gibi insanların öğrenimi ve geliştirilmesinde önemlidir.

Mescidi Nebi içinde Suffa adında bölüm bulunur. Burası yatılı okul gibi hizmet vermektedir. Yatılı eğitim almak isteyenle burada kalırlardı. Eğitime verilen en önemli desteklerden olmuştur. Bu eğitimlerin hepsi Peygamber Efendimiz tarafından da verilmekteydi. Hz. Muhammed tarafından verilen eğitimler öğrencilerin iyi yetiştirilmesinde önemliydi. İslam dinini ve diğer bilimleri anlatmak üzere öğretmenler gönderilmekteydi.

İslam dininin eğitime ve öğretime verdiğini anlatan en güzel anlatım olmaktadır. Dinimiz eğitim alanında insanları yönlendirmiş yardımcı olmuştur. Cahillikten uzak eğitimli bir toplumun temelleri atılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir