İnsanları Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler

İnsanlar, besin zincirinin en üstünde yer alır. Yaşayan diğer canlılardan farklı özellikleri vardır. İnsanın üstün olmasını sağlayan akıllı ve düşünen canlı olmasıdır. Zamanla insanlık gelişerek büyük yapılar yapmış, yaşamlarını iyileştirmişlerdir. Vücut yapısı da düşünmesine elverişli olmasıyla nesli binlerce yıldır devamlılık göstermiştir. Yaşamlarında en üst noktaya ulaşan insanlar teknoloji ile hayatları kolaylaştırmıştır. İnsanlar her açıdan diğer canlılardan ayrılmaktadır.

İnsanlar, hayvanlardan ve bitkilerden ayrılmasının başlıca sebebi akıllı olmalarıdır. İnsanlar düşünen mantıklı karar verebilen canlılardır.

İnsan irade sahibi, özgür, düşünme yeteneğine sahip olarak yaratılmıştır. Bitkiler, hayvanlar ve insanlar olarak üç grupta yaratılmıştır. Her biri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Örneğin bitkiler hareket edemezler ancak oldukları yerde yaşamlarına devam edebilirler. Hayvanların çok hassas özellikleri vardır. İnsanlar ise hepsinden birazına sahiptir.

Akıl insanı diğerlerinden ayıran en önemli özelliğidir. Akıllı insan düşünür ve mantıklı olana karar verir. Allah’ın yarattığı canlılar arasında en seçkin olanıdır. Özellik bakımından diğerlerinden ayrılırlar. Hayvanlar hızlı koşabilir ancak insanlar düşünerek otomobil üretmişlerdir. Bazı hayvanların görme organı insanınkinden daha fazla gelişmiştir. Örneğin şahinlerin çok keskin gözleri vardır. Kuşlar uçabilir ancak insanlar akıllı düşünerek uçak, helikopter üreterek gökyüzünde yolculuk yapabilir. Bazı canlılar zorlu doğa koşullarına karşı ayakta durabilirken insanlar yapılar yaparak kendilerini korurlar.

İnsanların duyguları vardır, hisleri doğrultusunda hareket ederler. Sevgi, merhamet, vicdan, acı, adalet, sabır, sevgi gibi duyguları geliştirirler. İnsanlar bu duyguları kendi hayatına yansıtarak yaşamlarına devam ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir