İstanbul’un Eski Adı

İstanbul’un Eski İsimleri, İstanbul’un Eski Adları Nedir

Medeniyetlere ev sahipliği yaptığı gibi Avrupa ve Asya kıtasını birbirlerine bağlar. Günümüzde ekonomik olarak oldukça yüksek değerlere sahip olup nüfusu 13 milyondan fazla kişiye ulaşmıştır. Osmanlı dönemi dahil olup Hıristiyan dünyası içinde önemli bir yere sahip olmuştur. Tarih boyunca bir çok devletin başkenti olup önemli konuma sahip yeri kabul edildi. Karadeniz’e açılan kapı olarak görülmüş olup stratejik konum sağlandı. Binlerce yıl İstanbul ile ilgili söylentiler dolaştı ismi değişti çeşitli adlar alması ile bugün ise adı İstanbul olarak kabul gördü. Osmanlı devletinin İstanbul’u ele geçirmesinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş olup önemli yerdir.

Konstantiniyye, Stanpolis, Dersaadet, Asitane, Darülhilafe ve Makarrı Saltanat ve son olarak Cumhuriyetin ilanından sonra adı İstanbul olarak değiştirildi.

Taşı toprağı altın olarak tabir edilen İstanbul insanların yükselmesi ve gelişmesi için önemli konuma sahip. Milyonlarca kişiye iş imkanı olduğu gibi ailelerin göç ederek burada önemli konuma sahip olmaları ile nüfusunda patlama meydana gelmiştir. Ülkemizin nüfus bakımından en yüksek ilimiz gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir