Dünyada Deprem Riskinin Az Olduğu Yerler

Depremin Hiç Olmadığı Ülkeler, Deprem Riskinin Az Olduğu Ülkeler Hangileri

Depremler hayat aldıkları gibi insanlara büyük korkular salıyor. Doğal afetlerin en yıkıcılarından olduğundan dolayı deprem yaşayan insanların içinde hep korkular hissedilir. Türkiye de yaşayanların depremi hissettikleri söylenebilir yakınlarını veya tanıdıklarını kaybeden milyonlarca insan olmuştur. Tarih boyunca İstanbul depreminden devamlı olarak bahsedildi insanlar için en korkutucu zaman olarak belirtildi. Çarpık kentleşmeye sahip olmasından dolayı yıkımlarla beraber gerisinde yardımların ulaşması için yollar dahi olmayacak.

Depremin riskinin en az olduğu yerler: Sibirya, Kanada, İç Afrika, Brezilya bu bölgelerde hiç deprem duyulmamıştır adeta araştırmalarda sonuca dahi rastlamazsınız.

Depremin en çok görüldüğü yerler: Japonya, Batı Meksika, Malezya, Filipinler, Kaliforniya olarak devam ediyor.

Yer kabuğunun sarsılması ile birlikte ortaya çıkan sarsıntı binaları ve yerleşim yerlerini sallayarak yıkılmalara sebep olur. Yıkımlar can kayıplarına sebep olduğu için ülkeler deprem olan bölgelerde binalara deprem testi yaptırarak yıkılmaların karşısına bir nebze olsa önüne geçebilir. Çarpık kentleşme en küçük yıkımları dahi zor durumda bırakıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir