Marmara Bölgesinin Geçim Kaynakları Nelerdir

Marmara bölgesi sanayi ve tarımcılık alanında geliştiği gibi madenler üzerinde de gelir elde edilmektedir. Taşı toprağı altın misali bir çok alanda insanlara iş istihdamı sunulmaktadır. Nüfus olarak diğerlerinden daha yoğun olup insanları içinde barındırıyor. Geçim kaynaklarını inceleyerek olursak sanayi, tarım ve yer altı kaynakları önem taşıyacaktır.

Tarım ve Hayvancılık
Ilıman iklime sahip olmasından dolayı sulama imkanları geniş oluyor. Bulunduğu konum ve ovaların düzlüğü sayesinde tarımcılık yoğun şekilde yapılmaktadır. Nüfus olarak fazlalığı tarım ürünlerinin yetersiz kalmasına sebep olabiliyor.

Hayvancılık çiftlik yada kırsal alanlarda daha yoğun şekilde sağlanıyor. Ilıman iklimden dolayı yetişen bitki türleri oldukça fazladır. Hayvanların yem ihtiyaçları hızlı şekilde sağlanmaktadır.

Sanayi
Bölge bulunduğu konum gereğince Avrupa ve Asya’yı birbirlerine bağlamaktadır. Marmara bölgesinde sanayileşme yurtdışına mal sevkinde önemlidir. Mesafe anlamında da yakın olması ulaşımı kolaylaştırıyor. Gebze alanlarında yapılan organize sanayiler önem taşımaktadır.

Maden
Çıkartılan madenler geniş olmaktadır. Zonguldak alanlarında kömür madenleri önemli geçim kaynaklarındandır. Bir çok alanda çeşitli madenler olup buralarda çalışmalar yapıldı.

9 comments

  1. en önemlisi hangisi acaba

  2. Çok güzel olmuş

  3. ÇOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ TEŞEKKÜRLERRRR

  4. Bana çok yardimci oluyorsunuz lütfen böyle şeyler yazmaya devam edin hem insanalara yardımcı oluyorsunuz

  5. güzel! 😉😉😉

  6. Bence hep böyle şeyler yazmaya devam edin.Çok güzel bayıldım

  7. Çok teşekkürler işime çok yaradı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir