Ülkemizde Şeker Pancarı Nerede Yetişir

Dünya nüfusunun artması sonucunda şekere olan talepte aynı şekilde artış göstermektedir. Ülkemize şeker pancarının yetiştiriciliği ve üretimi değer kazanarak yapılmaktadır. üretimin yapılması tarımsal alanların ekonomik anlamda önemli gelirler getirmesi adına oldukça önem taşımaktadır.

Şeker pancarının sayesinde şeker elde edilir. şeker üretiminde A, B ve C vitamini yoğun şekilde bulunması şifa taşıyan değerlerdendir. Fosfor, demir, çinko ve kalsiyum bakımında içinde bol miktarda bulundurmaktadır. Şeker pancarının yetiştiriciliği önemli halde yapılıyor.

Yiyeceklerde oldukça çok önemli olduğunu anlatmaktadır. Yüksek tansiyon gibi sorunlarla karşı karşıya kalanlar için tansiyonlarında oluşan sorunların üstesinden gelebilirler.

Şeker pancarının yetiştiriciliği yapılırken büyüme evresi oldukça önemlidir. Olgunlaşma evresinde fazla yağışa gerek duymaz. Şeker pancarı tarlanın bulunduğu konum gereğince değer taşımaktadır. Tarımsal anlamda makineleşme bölgesel olarak tarımı geliştirmektedir.

İç bölgelerimizde yapılan yetiştiricilik sayesinde ülke ihtiyacını karşılamaktadır. İç Anadolu bölgesinde en çok şeker üretimi sağlanır. Marmara bölgemizin güney kesimlerinde de şeker pancarı yetiştirilmektedir. Şeker fabrikalarının gelişimi taleplerin artışı doğrultusunda yetiştiriciliği de sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.