Mezhepler Neden Ortaya Çıkmıştır

İslam tek ve son din olarak Hz. Muhammed’e vahiy yoluyla indirilmiştir. Kuran-ı Kerim, son din olan İslam dininin kutsal kitabıdır. Geçmişten günümüze kendi varlığını korumuştur.

Kuran-ı Kerim ve Peygamber efendimizi yaptıkları sünnet, İslam’ın iki ana kaynağı olmaktadır. Kaynakların çeşitli alim insanlar tarafından farklı yorumlanmaları beraberinde yeni mezhepleri ortaya çıkarmıştır. İslam dininin önde gelen alimleri tarafından farklı bakış açılarına uygun tarif edilmesi kimi mezhebe göre yasak olan diğerlerine göre yasak olmamaktadır. Alim insanların ayetlere ve sünnete göre farklı yorumlamaları yeni zenginliklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. İnsanlar yaşadıkları coğrafyada önde gelen alim insanların bakış açılarına göre doğrulukları kabul etmiştir. İslam dini kendi içinde mezheplere göre ayrılık gösterir.

Bütün bakış açıları Kuran-ı Kerim’e ve sünnete ters düşmeyecek şekilde kabul edilmiştir. İslam dininde nakledilen bilgiler bölümünde farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Bir yolun şeritleri gibi ortaya çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir