Moğolistan Ekonomik Faaliyetleri

Moğolistan’ın kuzeyinde Rusya Federasyonu, batı, doğu ve güneyinde Çin Halk Cumhuriyeti ile çevrili olan Orta Asya’nın doğusunda yer alan ülkedir. Moğollar karlarla kuşatılan topraklarda yaşamlarını sürdürürler.

Ülkenin ekonomisinin ana kaynağı hayvancılık olmaktadır. Ülkenin genelinde hafif sanayileşme gelişmiştir. Gıda, tekstil, kimya, çimento üretimleri yapılmaktadır. Madencilikte çıkartılan kömürler ülkenin ihtiyaçları için kullanılmaktadır. Et ve et ürünleri alanında Rusya ile önemli ticaretler yapmaktadırlar. Hayvancılıkta et ithalatı gerçekleştirilir. Et ve et ürünleri ticaretinde pazar payının %75’ Rusya olmaktadır.

Ekonomik faaliyetlerinin büyük kısmını hayvancılık ile sağlayan Moğollar için iklimsel özellikler önemlidir. Kurak ve Orta Asya’ya özgü mevsimsel değişimler görülür. Günlük sıcaklık 30°C’ye ulaşabilir. Mevsimler arası sıcaklık farkı büyüktür. Yıllık yağış miktarı 312 mm’dir. Kış dönemine hava sıcaklığı -40°C’ye kadar düşer. Geniş otlak alanlara sahiptir. Doğal yaşam bakımından oldukça zengindir. Bir çok hayvan ve bitki türü görülmektedir. Doğal hayvanların yaşam alanları devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.