Özgürlük Nedir Kısaca

Kimseye bağlı olmadan, sabah uyandığında işe gitme zorunluluğu olmayan, kimsenin ne yapacağını söylemediği zaman özgürüzdür. Akla hemen fikir, düşünce, hareket özgürlüğü gelmesin. Kollarımıza vurulan görünmez kelepçeler ile özgürlüğümüz elimizden alınmıştır.

Özgürlük akla kısıtlamaya maruz kalmamak, kendi iradesi ile davranmak ve düşünce durumu getirmesin. Bize her gün ne yapacağımızı söyleyen insanlar vardır. Yaşamak için çalışmak zorundayız, yöneticilerin emrindeyiz. Özgürlüğümüz doğduğumuz günden itibaren elimizden alınmıştır. Bir yerlere bağlı olarak yaşantımızı devam ettiririz. Devletin insan hakları konusunda vatandaşlara destek olmalıdır. Özgür olma durumu kişilerin herhangi bir şekilde bir bağlılığı olmamasıdır. Uyandığımızda özgürce hareket etmemizdir. Çalışırken nasıl özgür olabilir bir insan? Çalışma hayatı bütün özgürlüğümüzü elimizden almaktadır. Yaşamak için özgürlüğümüzü başkalarının eline bırakır temel ihtiyaçlarımızı karşılarız. Kim diyebilir ki “ben özgürüm”.

Özgür olmak kuşlar gibi olmaktır. Özgürce istediğin yere gidebilmek kimsenin kontrolünde olmamaktır. Biz ne zaman başkasının sözüyle hareket etmezsek o zaman özgürüzdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir