Ramazan Bayramının Önemi Nedir

İslam dininin emirlerinden biri aklı erme yaşına geldiğinde oruç tutmaktır. Ramazan ayı hükmü oruç tutarak ibadet etmektir. Allah rızasını kazanmak için oruç tutulur. Oruç imsak vaktinden akşam ezan vaktine kadar aç ve susuz kalarak nefsini terbiye etmektir. Oruç bedenen de oldukça sağlıklıdır. Hastalıklardan korunarak sağlıklı yaşamak içinde oruç tutulur.

Ramazan ayı boyunca tutulan orucun ardından bayram ilan edilir. İslam dininde Ramazan bayramı 3 gün sürmektedir. Bayramdan bir önceki gün arife sayılır. Ramazan bayramı orucun sevincini yaşamak için kutlanır. Bu ayda Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması sağlanır. İnsanlar birbirini ziyaret eder, küsler barışır, dostluk bağları kuvvetlenir, büyükler ziyaret edilir. Bayram zamanı oruç tutmak dinimizce kabul edilmemektedir. Bayram herkesin kutlaması gereken gündür. Birlik beraberliğin sağlandığı bu günde insanlar küslüklerden uzak durmalıdır. İnsanlar arasında dayanışma, yardımlaşma gibi değerler ortaya çıkar. İlişkiler kuvvetlenerek insanlar birbirlerini tanır yakınlaşırlar.

Oruç tutarak Allah’a karşı ibadetimizi yerine getiririz. Müslüman oruç tutanlar cennet ile müjdelenmişlerdir. Ramazan ayı sevap işlemenin en güzel olduğu aylardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.