Saygının Olmadığı Yerde Sevgi Olmaz

Saygı insanların birbirlerinin davranışlarına karşı gösterdikleri hoşgörü, anlayıştır. İnsanların yaptıklarından dolayı onları yargılamamamız gerekir. Saygı duyduğumuz insanlar ister istemez bizlerin sevgisini kazanır. Onlara değer vererek hayatlarımızda yer vermekteyiz. Anlaşma ve uyumun olmadığı toplumlar nasıl ilerlemediği gibi aile içinde hayatta bu şekildedir.

İnsanların birbirlerine saygı göstererek yardımcı olmaları gerektiği bilinmektedir. Huzurlu bir toplumun sağlanması adına insanlara ait değerler verilmelidir. İnsanlar yaşamlarını sevgi dolu şekilde sürdürürler. Saygısızlık karşısında insanlar birbirlerine şiddet gösterirler. Saygının olduğu yerde sevgi kendisini gösterecektir.

Saygı duymadığımız bir kişiye karşı sevgi bulunamayız. Sevgi bu sayede bize yol gösterir. Hedeflerimiz ve amaçlarımız doğrultusunda belli bir amaç dahilinde hareket edebiliriz. Bunlar olduğu sürece oluşabilecek zararların önüne geçilmektedir.

Saygı duymadığımız insana tahammül edemediğimiz gibi aramızda daima çatışma olur. Saygısız davranışlar karşısında hoşgörülü olmadığımızdan dolayı aralarımızda çeşitli sorunlar çıkar. Kendimizi değersiz hissettiğimiz gibi muhatap dahi olmak istemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.