Telif Hakkı Nedir? Ne İşe Yarar?

Telif hakkı herhangi eser, yazı, metin veya bir yapımın size ait olduğunu gösteren belge, başkası tarafından kopyalanmasını engelleyen yasal olarak suç olduğunu belirtir. İnsan zekası sonucunda ortaya çıkartılan herhangi bir eserin başkası tarafından kopyalanmasını önleyerek kişiye özgün kalmasını sağlamaktadır. Bugün icat edilen bir çok yapımın kopyalanmasını önlemek adına telif hakkı alınarak yasal sahibi sayılır. Buluşlarınızın taklidi yapılarak kopyalanması mümkün olmayan eserler olmaktadır.

Telif hakkı bilgi ve düşüncenin kullanılması ve insanlar arasında yaygınlaşmasını sağlayan unsurdur. Orijinal eser koruma altına alınarak korunur ve başkası tarafından haklarınızın ihlal edilmesi durumunda yasal süreçte haklılığınızı gösterir.

Telif hakkı sayesinde eserleriniz yasal olarak koruma altında olmaktadır. Başkası tarafından hak sahipliğinde bulunulmadığı gibi koruma sağlanmaktadır. Telif hakkı global olarak © işareti ile gösterilmektedir. Herhangi bir yazılım, eser telif hakkı ile korunuyor olabilir.

Örnek; şarkı sözleri, müzikler, dosyalar, yazılar, makaleler, belgeler, bilimsel araştırmalar, uygulama, programlar dahil olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.