Ülkemizde Yaşanan Doğal Afetler Deprem

Ülkemizde Yaşanan Doğal Felaketler Nelerdir, 17 Ağustos 1999 Depremi Hakkında Bilgi

17 Ağustos 1999 yılında merkez üstü Gölcük olup Marmara bölgesini etkilemiştir. Sabaha doğru saat 03:02’de gerçekleşen deprem nedeni ile on binlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Deprem nedeni ile hazırlıklı olunmaması sonucunda yıkıcı etkisini tam anlamıyla göstermiştir. Büyüklüğü 7,6 seviyesinde olup derinlik 17km altındadır. Kocaeli, Gölcük ilçesinde meydana gelip 45 saniye boyunca sürmüştür. Ölü sayısı resmi rakamlara göre 18.373, yaralı sayısı 48.901 kişidir.

285 bin konut zarar görürken 42 bin iş yeri de zarar almıştır. Resmi olmayan bilgiler doğrultusunda 50 binden fazla ölünün olduğu konuşulup bölge vergi muafına girmemesi için saklandığı düşünülüyor. Sanayi bölgesi olmasından dolayı Marmara Bölgesine büyük etki yaratmış olması ülkemizin gerilemesine sebep olmuştur. Depreme karşı yapılan binalar dayanıksız olduğundan dolayı açılan davaların bir çoğu düşmüştür. Yapımından sorumlu olan müteahhitlerin bir çoğu ceza almadı. Ceza alanların iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar olup aylar ile sonuçlandırılmıştır.

Yaşanan en büyük felaketlerden birisi olmuştur. Yüz binlerce kişi korkarak bölgeden uzaklaşmış yakınlarda bulunan Türkiye’nin en büyük doğalgaz rafinesi tüpraş patlama düşüncesi yaratmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.