Yaz Mevsiminin Özellikleri Kısaca

Yaz mevsimi havaların ısınması ile birlikte başlar. Yılın en sıcak mevsimi olarak bilinir adeta ülkemiz kavrulmaktadır. Gündüzlerin en uzun geçtiği zaman olup dünyanın sıcaklık depoladığı zaman olur. Kuzey yarım kürede 21 Eylül ile 22 Eylül arasında yer alıyor. Yaz mevsiminde doğa kendisine gelip toprak verim vermeye başlar. Güneş ışınları daha çok düşüp yağmur ve kurak bir dönemin başlangıcı da olur.

İnsanlar için bolca D vitamininden faydalanacakları dönem olup ciltlerinin bakımlarını yaparlar. Kemik gelişimi için gerekli olan vitaminler güneşten toplanır. Güneşin ışınları mikropların ölmesine sebep olur. Buğday, arpa, mısır ve yulaf gibi gıdaların toplandığı ve depolandığı dönemdir.

Yazın sıcaklarına dikkat etmek gerekip güneşten korunmak gerekir. Uzmanların önermediği 12:00 – 15:00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalı. Gölgelerde dinlenip istirahat etmeliyiz. Soğuk ve serin tutacak içeceklerin bolca tüketilmeli. Yazın güneşlenirken aşırı güneşten korunmalıyız gerekirse güneş kremi sürerek güneşin zararlı etkilerinden korunmuş oluruz.


2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*