Hava Ulaşım Araçları Nelerdir

Hava Ulaşım Araçlarına Örnekler, Hava Ulaşım Araçları Nelerdir Kısaca

Hava ulaşım araçları gökyüzünde hareket eden araçlar olup yolculuk ve taşımacılık için kullanılırlar. Aklımıza gelecek olan uçaklar ve helikopterler olacaktır. Günümüzde ne yaygın ulaşım araçları olarak kabul ediliyor. Geçmişten günümüze bir çok hava ulaşımında kullanılan araç kullanılmıştır.

Zeplin
Eski zamanlarda kullanılan ulaşım aracı olup içinde bulundurduğu gaz ile birlikte arkasında yer alan motor sayesinde hareketlilik sağlar. Balonlara çok benzemektedir. Geçmişte kullanılmış olup günümüzde pek fazla kullanılmaz.

Uçak
Günümüzün en çok kullanılan ulaşım araçlarından olmuştur. Kanatlarında bulunan motorlar sayesinde havalanıp uyguladığı basınç sayesinde bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilirler.

Jet
Günümüzde savaş uçakları adı altında bulunup en hızlı uçaklardandır. Ses hızından çok daha hızı uçtuklarından dolayı ses patlaması yaşanıyor. Gaz basıncı sayesinde hız almaktadır.

Helikopter
Pervaneli olup hız derecesinde fazla hızlı olmayıp sahip kalkış ve iniş yapabilir. Düz alanlara inebilir gereklilik duyulan pervaneli hava taşıtlarındandır.

Balonlar
Ateşten çıkan gaz ile birlikte yükselirler. Sabit yükseliş sağladıkları gibi aşağıda iner. Günümüzde turizm amaçlı olarak kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir