İstiklal Marşının Kabulü Kompozisyon

İstiklal Marşı İle İlgili Kompozisyon, İstiklal Marşının Kabulü Konulu Kompozisyon

Her milletin ve ulusun kendi bağımsızlığını anlatan milli marşları vardır. Türk milleti için İstiklal Marşının yeri büyük önem taşımaktadır. Yazarı Mehmet Akif Ersoy olup tarihte yaşadıklarımızı en derin duygular şekilde şiir şeklinde kağıda dökmüştür. Eli kalem tuttuğunda yüreği sızlayan şairlerimizden olmuştur. Türk milletinin gerçeklerini görmüş yaşamıştır. Enkaz ve yığınlar arasında tekrardan canlanan Türk milletinin kaderine şahit olan şairdir.

İstiklal marşının yazılması için kendisine bir çok teklif götürüldü. Para ödülünden dolayı asla yanaşmadı. Türk milletini temsil etmiştir onların en derin hislerini kağıtlara dökerek yarışmaya katıldı. Yüzlerce şiir arasında finale kaldı ve birinci olarak seçilmiştir. Meclis’te okunmasıyla birlikte milletvekilleri tarafından ayakta alkışlanmıştır. 3 defa üst üste okunarak milletvekilleri her seferinde alkışladılar.

Yurdumuzun değerini vatan için canını veren atalarımızı anlatıyor. Yaşamımızı ve geleceğimizi her şekilde göstermişlerdir. Türk toplumunun yaşadıkları şairin dilinden anlatıldı. Sözleri ile birlikte kalplerimizi çarpmasını sağlayan Mehmet Akif Ersoy’a bir kez daha teşekkür etmeliyiz. Türk milleti için para beklentisi olmadan yaşanılanları anlatması herkesi etkilemiştir.


4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*